Formaldehit

Formaldehit

formaldehit formul

Kullanım alanı çok yaygın olan ve çok iyi bir dezenfektan olan formaldehit renksiz sıvıdır. En basit aldehittir. Kötü güçlü keskin kokulu zehirli bir kimyasaldır. Genellikle %37 lik sulu çözelti şeklinde depolama, sevkiyat yapılmaktadır. Sulu çözeltisine formalin denir. Sulu çözeltisi şıra kıvamındadır ve renksizdir. Kullanım esnasında dikkatli olunması ve uygun ekipmanların kullanılması gerekmektedir. Formülü CH2O dur. Formaldehit genellikle dezenfektan amaçlı ve mobilya sanayinde imalatında (sunta, mdf, vs.) kullanılmaktadır.. Formaldehit teknik (spesifik ) özellikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Özellikleri

Formaldehit (CH2O)
Kimyasal Adı Formaldehit
Kimyasal Formülü CH2O
Molekül Ağırlığı 30,026 g/mol
Renk Berrak, renksiz,sıvı
Yoğunluk 0.8153 g/cm³
Kaynama Noktası 93-96 0 ° C (%37 konsantrasyonda)
Erime Noktası -15 ° C (%37 konsantrasyonda)

Ambalaj

30kg ve 65 kg lık bidonlarda veya IBC tanklarda.

Formaldehit Kullanım Alanları

Yaygın kullanım şekli Formaldehitin sıvı haldedir. Suda çözünmüş formaldehite formalin adı da verilmektedir. Sıvı formaldehit dezenfektan olarak hayvancılıkta, sanayide kullanıldığı gibi, bazı gıda ürünlerinde ve tahnit işlemlerinde vb. koruyucu olarak da kullanılır.

 • İnşaat Sektöründe kullanılır,
 • Tıp alanında kullanılır,
 • Endüstride kullanılır,
 • Gıda sektöründe kullanılır.
 • İnşaatta Sektöründe Formaldehit Kullanımı

  Mobilya sektöründe köpük yalıtımı malzemlerinde (cam yünü , taş yünü imalatında), sunta,dolap , laminant, parke, pervaz, suntalam, mdflam, döşeme, tezgah, mobilya, mdf, raf, kontraplak ,ev mobilyalarının , ahşap ürünlerinin ve benzer yapı elemanlarının üretim ve imalatında formaldehit reçineleri kullanılır. Özellikle geri dönüşüm sektörünün önem kazanmasıyla ahşap paneller, hurdaya çıkan atılacak veya ısınma amaçlı yakılacak olan ahşaplar kullanılarak yeniden üretime dönmektedir.

  Tıpta Alanında Formaldehit Kullanımı

  Çok iyi bir mikrop ve bakteri öldürücü olan formaldehit, antiseptik olarak sıkça kullanılır. Birçok parazit, bakteri, mantarı gibi canlıları öldürür. Tıbbi labaratuvarlar, dezenfektan işlemi gereken yerler ve tedavi süreçlerinde bazı parazitlerin ve siğillerin yok edilmesinde formaldehit kullanılabilir. Sterilizasyon süreçlerinde aşıların üretim ve sonraki aşamalarında formaldehitten faydalanılır. Bakteri üremesini engellediği için değişik süreçlerde ve durumlarda formaldehitten faydalanılır. İdrar yolu enfeksiyonları ve benzer enfeksiyonlarda tedavi amaçlı kullanılır. Kadavraların bozulmasını engellemek , tıpta antiseptik olarak ve, mumyalama işlemlerinde de dezenfektan olarak kullanılır.

  Endüstride formaldehit kullanımları:

  Günlük hayatta sıkça kullandığımız sağlık ürünlerinin üretiminde (kağıt mendil, kağıt peçete, kağıt havlu ) kullanılır. Bazı sanayi sektörlerinde formaldehit kullanılır. Bunlar genel olarak ; plastik, reçineler, patlayıcılar ,araba imalatı, kimyasallar ve benzer malzemelerde. Ayrıca tekstil ürünlerinin işlenmesinde, formaldehit üre, fenol ve melamin reçinelerinin yapımında kullanılmaktadır.

  Gıda Sektöründe Formaldehit Kullanımı

  Bozulmayı engellemek amacıyla gıda,boya ve kozmetikte koruyucu olarak formaldehit kullanılır. Mürekkep imalatında da formaldehit kullanılır.

  flag_en  flag_tr 
  Adres & Mesai

  Mescit Mahallesi
  Demokrasi Caddesi
  Birmes Sanayi Sitesi
  A6 Blok No. 13
  Orhanlı - Tuzla - İstanbul

  Yandex.Metrica